WSTĘP MUZEUM AKCJE CHRONOLOGIA    

 

 

 

 

 

   
   
 

 

 
 

MUZEUM OSP W NIEPOKALANOWIE

 
  Zapraszamy wszystkich do zwiedzenia naszego muzeum, które obecnie mieści się w budynku remizy strażackiej, więc aby wejść, musimy najpierw zatrzymać się w samej remizie. Widzimy z lewej strony wieszaki z ubraniami i wyposażeniem osobistym każdego brata, każdy ma swoje miejsce podpisane imieniem i nazwiskiem. Tutaj bracia przebierają się przed akcją. Widzimy też samochody, a na końcu remizy stoi najstarszy samochód w naszym muzeum Minerva z 1905 r. niestety jaskrawe słońce powoduje że trudno ją całą zobaczyć.  
     
   
 
 
Teraz, za Minervą, wchodzimy schodami na górę, gdzie znajduje się właściwe muzeum. Po drodze na ścianie widzimy zdjęcie  św. Maksymiliana wraz z braćmi na ćwiczeniach strażackich.
Przechodzimy do pierwszego pomieszczenia  w którym mamy parę eksponatów. Jest tu kilka pomp ręcznych, drabiny, bosaki, wiele rodzajów prądownic z różnego czasu, także te przedwojenne, zrobione ręcznie. Są tutaj kaski używane przez braci. W czasach powojennych posługiwano się wszystkim co znaleziono, a nadawało się do użytku. Są więc hełmy po żołnierzach niemieckich, a nawet jeden po powstaniu warszawskim, czyli niemiecki z namalowaną "syrenką" i opaską biało-żółtą z materiału. W gablocie można też znaleźć prawdopodobnie najstarszy sprzęt strażacki, sikawkę przypominającą dużą strzykawkę. Jest trochę napisów po niemiecku z czasów gdy w Niepokalanowie był obóz jeniecki prowadzony przez ówczesnego okupanta.
 
 
 
Przechodzimy do drugiego pomieszczenia...

ciąg dalszy zwiedzania ...

 
     

 

OSP Niepokalanów, ul. O.Maksymiliana Kolbe 5, 96-515 Teresin, tel. (046) 864-22-22, www.osp.franciszkanie.pl, ospniepokalanow@op.pl